Šetnja je najbolji lijek: Počnite već danas!

Samo 15-30 minuta šetnje svakog dana može drastično poboljšati ne samo vaš izgled, već i cjelokupno zdravstveno stanje.

Jeste ikada čuli Hipokratovu izreku: “Šetnja je najbolji lijek”? Samo 15-30 minuta šetnje svakog dana može drastično poboljšati ne samo vaš izgled, već i cjelokupno zdravstveno stanje. Besplatno je, lako i ne zahtjeva puno truda!  Pa onda, zašto ne bismo šetali?

Evo na što sve šetnja pozitivno utječe:

Pozitivne promjene u mozgu

Šetanje sprječava ranu pojavu demencije, smanjuje rizik od Alzheimerova bolesti popravlja sveukupno mentalno zdravlje čovjeka.

A da ne spominjemo da reducira stres i održava visoku razinu endorfina.

Poboljšava vid

Iako možda djeluje da su oči posljednja stvar koja može biti povezana s nogama, hodanje zapravo ima koristi i za zdravlje očiju.

Može čak pomoći u borbi protiv glaukoma time što olakšava očni tlak.

Prevencija srčanih oboljenja

Prema Američkoj asocijaciji za srce, hodanje nije ništa manje efikasno nego trčanje kada je u pitanju prevencija bolesti ili moždanog udara povezanog sa srcem.

Ova aktivnost pomaže u izbjegavanju problema sa srcem tako što snižava visoki krvni tlak i razinu kolesterola i poboljšava cirkulaciju krvi.

Povećava volumen pluća

Hodanje je aerobna vježba koja povećava protok kisika u krvotoku i pomaže u jačanju pluća, te eliminira toksine i nepotrebne materije iz pluća.

Zbog boljeg i dubljeg disanja mogu se ublažiti i neki simptomi plućnih bolesti.

Dobro utječe na gušteraču

Možda je teško povjerovati, ali hodanje kao vid vježbanja je mnogo efikasnije sredstvo u sprječavanju dijabetesa od trčanja.

Ovo istraživanje pokazuje da je grupa “šetača” pokazala poboljšanje tolerancije glukoze skoro 6 puta (tj. koliko se šećer u krvi apsorbira u stanicama) nego u grupi “trkača”, tijekom perioda od 6 mjeseci.

Poboljšava varenje

30 minuta šetnje svakog dana ne samo da može smanjiti rizik od raka debelog crijeva u budućnosti, već može i poboljšati našu probavu i konstipaciju pomažući reguliranje rada crijeva.

Toniranost mišića

Mišićni tonus i gubitak težine (u slučajevima prekomjerne težine) također se mogu postići hodanjem. Praksa hodanja 10.000 koraka dnevno može se računati kao i vježba u teretani, pogotovo ako dodate neke intervale ili hodate uzbrdo.

Čvršće kosti i zglobovi

Hodanje može osigurati veću pokretljivost zglobova, spriječiti gubitak koštane mase pa čak i smanjiti rizik od prijeloma.

Fondacija “Artritis” preporučuje da se umjereno hoda najmanje 30 minuta dnevno kako bi se smanjio bol u zglobovima, kao i ukočenost i upala.

Oslobađa od bola u leđima

Hodanje može postati pravi spasilac za one koji boluju od bolova u leđima tijekom napornih vježbi. Pošto je to aktivnost s malim naporom, neće izazvati više bola ili nelagodnosti, kao što je trčanje.

Hodanje doprinosi boljoj cirkulaciji krvi u spinalnim strukturama i poboljšava držanje i fleksibilnost koja je izuzetno važna za zdravu kičmu.

Za smireniji um

Ako hodanje poboljšava simptome depresije kod pacijenata s ozbiljnim depresivnim poremećajima, samo zamislite kako nam to može pomoći kada se osjećamo slabo ili iscrpljeno.

Vesela šetnja s prijateljem ili voljenom osobom samo će umnožiti osjećaje sreće i poboljšati vaše raspoloženje!

Foto: pixabay.com

Izvor: stil.kurir

You may also like...