PREDSTAVLJANJE KNJIGE „2. Siguran korak“, sreda 28.02.2024.
28. februara predstavljena je knjiga „2. Siguran korak“ autora Ise Planića. Promocija priručnika za planinare u izložbenoj sali muzeja je prvi korak u saradnji između Planinarskog sportskog kluba „Spartak“ i Gradskog muzeja Subotice. U inspirativnom ambijentu publiku je srdačno pozdravila dr Olga Kovačev Ninkov, istoričar umetnosti Gradskog muzeja. Akoš Kubičković, istraživač istorije sporta u Subotici, osvrnuo se na istoriju planinarstva u našem gradu. U svom izlaganju se dotakao i kopče između muzeja i planinarstva. Poznati putopisac i nekadašnji direktor muzeja u Subotici, Tibor Sekelj, bio je prvi Subotičanin koji je kročio na vrh Južne Amerike, Akonkagvu.
Posle interesantnog uvoda, autor je predstavio novi priručnik kroz zanimljivu prezentaciju. Pomalo emotivno, u svoje izlaganje je utkao i uspomene sa planinarskih aktivnosti, čiji su akteri bili i pojedini gosti iz publike. Istakao je značaj znamenitih subotičkih planinara koji su doprineli višedecenijskoj tradiciji planinarstva na severu Vojvodine. Naglasio je i uspehe nekadašnjih i sadašnjih planinara subotičkog kluba „Spartak“. Listajući priručnik, primetili smo da fotografije korišćene u ilustrativne svrhe opravdavaju Isine reči, jer smo na njima prepoznali i članove našeg kluba. Predstavljena knjiga je drugo, dopunjeno izdanje priručnika za planinare. Namenjena je za sve koji su zainteresovani za planinarenje, jer nudi činjenice čije je poznavanje preduslov za bezbedno kretanje u planini. Korisna je za planinare koji svoja znanja i veštine obnavljaju i unapređuju. Posebno se preporučuje planinarima koji žele da se osposobljavaju za organizaciju, pripremu i izvođenje planinarskih akcija. Knjiga je urađena u formi udžbenika na osnovu plana i programa osposobljavanja sportskih planinarskih vodiča. Obuhvata teme koje se izučavaju na obukama u organizaciji Planinarskog saveza Srbije.
Nakon izlaganja, Iso Planić je rado odgovarao na pitanja. Publiku su zanimala lična iskustva i doživljaji planinara koji se popeo na najviši vrh planete i nekoliko vrhova iznad 8000 metara. Pitanja su se ticala i saveta o primeni priručnika, ali i planova u budućnosti. Predsednik Planinarskog saveza Srbije je nagovestio da su začete ideje o osnivanju muzeja planinarstva i da su započeti razgovori sa nadležnim institucijama. Govorio je i o svojoj novoj knjizi koju privodi kraju i
pozvao je prisutne na skorašnji susret povodom promocije knjige „Vrhovi Srbije“.
Organizator promocije Planinarski sportski klub „Spartak“ zahvaljuje se Isi Planiću na veoma zanimljivom predstavljanju, zahvaljuje se planinarima svih osnovnih planinarskih organizacija, prijateljima planinara, ljubiteljima prirode, kolegama profesorima i radoznalim građanima Subotice koji su se odazvali pozivu, zahvaljujemo se medijima koji su ispratili događaj i velika hvala Gradskom muzeju Subotice na izuzetnoj podršci i partnerstvu u organizaciji.
Subotičanin svoja iskustva o planinarenju sažeo u korice knjige – Radio-televizija Vojvodine